טנטון ומכשירי שמיעה. גורמים אבחון טיפול ואחוזי הצלחה

מכשירי שמיעה וטינטון

טינטון ומכשירי שמיעה

טינטון, או בשמו הרפואי טינטוס, זוהי תופעה פיזיולוגית של רעשים וצלצולים באוזניים, לפעמים באוזן אחת או בשתי האוזניים. הטינטון יכול להיות זמני או מתמשך. הטינטון יכול התבטא ברעשים חזקים או חלשים באוזן אחת או בשתי האוזניים, גם כשאין עוד צלילים בסביבת האדם הסובל מהם. רוב הסובלים מטינטון, סובלים גם מירידות שמיעה.

לרוב, האדם הסובל מטינטון, מרגיש את תחושת הטינטון בעיקר כשהוא נמצא בסביבה שקטה, לכן רבים מהסובלים מטינטון סובלים גם מקשיי שינה, כי הם מרגישים את הטינטון בעיקר בלילה. הטינטון פוגע באיכות החיים ופעמים רבות הוא גורם לדיכאון, חרדות, בידוד חברתי ואפילו מפריע לתפקוד הכללי.

טנטון או טינטוס, זוהי הרגשה של רעשים או צלצולים באוזניים, גם כשאין רעשים חיצוניים בסביבה. הטנטון יכול להיות קל או בינוני, כך שהוא מפריע להתרכז או שהוא יכול להיות מאוד חזק וטורדני, עד שהוא מפריע לשינה ולתפקוד היומיומי, גורם למתח, חרדות ובידוד חברתי.

מכשירי שמיעה זעירים

הטנטון פוגע באיכות החיים ואפשר ורצוי לטפל בו.

איך מאבחנים טינטון?

אפשר לאבחן טינטון אצל קלינאי תקשורת מוסמך במכון שמיעה, כמו מיני סאונד, או אצל רופא אף אוזן גרון ולקבל טיפול, בהתאם.

אצל מי מאבחנים טנטון?

ניתן לאבחן טנטון אצל רופא אף אוזן גרון או אצל קלינאי תקשורת מוסמך במכון שמיעה פרטי, כמו אודיו סאונד, או במצעות קלינאי תקשורת מוסמך שמגיע לבית הלקוח, כמו באודיו סאונד.

איך רופא אף אוזן גרון מאבחן טנטון?

באמצעות בדיקות שכוללות בדיקות של האוזניים, הראש והצוואר. הבדיקות כוללות:

  • בדיקת שמיעה, שבה המטופל יושב בחדר חסין רעש עם אוזניות שדרכן הוא שומע צלילים מסוימים, כל פעם באוזן אחרת. בעזרת בדיקה זו, אפשר לשלול או לזהות סיבות נוספות לטנטון.
  • בדיקת תנועה, בהן הרופא מבקש מהמטופל להזיז את הלסת, את העיניים, הצוואר הידיים והרגליים. אם הטנטון מחמיר בגלל התנועות, יתכן ויש בעיה עמוקה יותר שמצריכה טיפול.
  • בדיקות CT או MRI, אם יש עוד סיבות משוערות לטנטון בנוסף או במקום בעיות או ירידות שמיעה.

איך קלינאי תקשורת מאבחן טנטון?

קלינאי התקשורת פשוט מבצע בדיקת שמיעה בחדר שקט, מבודד מרעשים, שבו הלקוח מרכיב אוזניות שמיעה וקלינאי התקשורת משמיע לו רעשים בתדרים שונים, הנבדק אומר לו איזה תדר הכי דומה לטנטון ובהתאם לזה, אפשר להבחין באיזה טווח תדרים נמצא הטנטון.           

כדי לשלול או לזהות סיבות נוספות לטנטון, יש ללכת לרופא אף אוזן גרון שיפנה לבדיקות נוספות, כדי לתת עוד טיפול שיעזור לטנטון או לבעיה שממנה נובע הטנטון, כי יכולות להיות עוד סיבות לטנטון, שיש לטפל גם בהן, בלי שום קשר לטנטון.

ממה נגרם הטינטון?

הטינטון יכול להיגרם מסיבות רבות, פיזיולוגיות או נפשיות, כמו: הזדקנות, מתח וחרדה, דלקות אוזניים רבות, עבודה בסביבות רועשות במיוחד או שהיה ממושכת בסביבות רועשות, שמיעת מוזיקה רועשת למשך זמן ממושך, שימוש בתרופות כמו אנטיביוטיקה שיכולות לפגוע באוזן ולגרום לטינטון, עישון, בעיות לב או לחץ דם גבוה, מחלות הפוגעות באוזן או שמיעה כמו מחלת המנייר ועוד.

איך מטפלים בטינטון?

רוב הסובלים מטינטון סובלים גם מירידות שמיעה, כך שלעתים קרובות מכשירי שמיעה החדשים יכולים מאוד לעזור בהפחתת הטינטון או לנטרל אותו לחלוטין. קלינאי תקשורת מוסמך של מיני סאונד יכול להתאים ללקוח מכשירי שמיעה ולכוון אותם, לאחר בדיקות שמיעה מקיפות, כך שגם השמיעה של הלקוח תשתפר וגם הטינטון יופחת או ייעלם לחלוטין. בשוק קיימים היום מכשירי שמיעה מתקדמים, שמכילים בתוכם גם מנגנון להפחתה ונטרול הטינטון.

בשנים האחרונות, התקבלו דיווחים ופרסומים רבים, בהם הסובלים מטינטון מעידים שהשימוש במכשירי השמיעה הוא הטיפול היעיל ביותר לטינטון ואצל משתמשים רבים, הטינטון נעלם לחלוטין כשהם משתמשים במכשירי השמיעה.

איך מכשירי שמיעה עוזרים לטפל בטינטון?

1.הגברת מכשיר השמיעה כך שהאדם יצליח לשמוע צלילים שהוא לא שומע מפחיתה את רעשי הטינטון.

2.רוב הסובלים מטינטון סובלים גם מירידות שמיעה, כך שמכשיר השמיעה מפצה בתדרים הנמוכים, מה שגורם להפחה או העלמה של הטינטון.

השימוש במכשירי שמיעה עוזר להפחית טינטון ברמה קלה עד בינונית

איך מטפלים בטינטון חזק וטורדני?

מכשיר TRT שיש לו מנגנון שמפחית או מנטרל טינטון, באמצעות רעש נגדי, שמופעל ע”י קלינאי התקשורת ש”מתלבש” על הרעש של הטינטון, כך שהוא מוריד אותו או מעלים אותו לחלוטין. מכשירי שמעיה עם פונקציה של טינטון עולים יקר יותר. לטווח המחירים של מכשירי שמיעה

האם הטנטון הוא סימפטום או בעיה?

הטנטון פוגע באיכות החיים ולעתים גם בתפקוד היומיומי, אבל הטנטון הוא, לרוב סימפטום לבעיות רפואיות או נפשיות, כמו: הזדקנות, ירידת שמיעה, מתח, חרדות, דיכאון, לחץ דם גבוה, בעיות לב ועוד. לכן, מי שמרגיש שיש לו טנטון, הוא צריך לעשות בדיקות רפואיות מקיפות ולטפל בכל בעיה רפואית שקיימת אצלו.

איך מטפלים בטנטון שנובע מבעיות נפשיות?

במקרים של בעיות נפשיות, כמו מתח, דיכאון או חרדה, רצוי לקבל טיפול אצל מטפל נפשי מיומן ומוסמך, לשנות את אורח החיים, אם אפשר לאורח חיים יותר מרגיע, לעסוק בפעילות ספורטיבית או אפילו פעילות מרגיעה כמו יוגה, כדי להפחית לחצים וחרדות.

אפשר ורצוי, לשלב את הטיפול הנפשי יחד עם שימוש במכשירי שמיעה, כדי להרגיש הקלה מיידית ולשפר את איכות החיים.

האם הטנטון נחשב לנכות או מחלה המוכרת ע”י ביטוח לאומי?

כן. מי סובל מטנטון, זכאי לפיצויים מביטוח לאומי, הוא יכול למלא טפסים ובאמצעות אבחון רפואי של רופא מטעם ביטוח לאומי, הוא יכול לקבל פיצויים ו/או קיצבה בהתאם.

אצלנו, במיני סאונד, יש קלינאי תקשורת מוסמכים ומקצועיים, עם ניסיון מוכח, שיכולים לעשות לכם בדיקות שמיעה, אצלנו במכון השמיעה או אצלכם בבית, ולהתאים מכשירי שמיעה, בהתאם לצרכים שלכם, כך שהם יעזרו לטפל גם בטינטון.

4/5 - (2 votes)