כיצד מכשירי שמיעה משנים את איכות החיים של המרכיב

לאחר גיל 60 השמיעה שלנו מתחילה להתדרדר באופן טבעי. מעל 60% מבני גיל 65 ומעלה סובלים מהתדרדרות בשמיעה ורק 10% מטפלים בכך ומרכיבים מכשירי שמיעה.

ישנן סיבות שונות להתדרדרות בשמיעה, ביניהן חשיפה לרעשים חזקים, גנטיקה, והסיבה השכיחה ביותר – הזדקנות. עצב השמיעה נשחק וכך נגרמת ההתדרדרות בשמיעה. ההתדרדרות הינה הדרגתית ואיטית ומחמירה עם הגיל – היא מתחילה בגיל 55 ומחמירה לקראת גיל 65.

מכשירי השמיעה של היום התקדמו מבחינה טכנולוגית – הם נהיו קטנים יותר, דיסקרטיים יותר וחכמים יותר. צפצופים ורעשים הם בעיות שלא קיימות יותר במכשירי השמיעה החדישים.

מכשיר ישמעיה סטארקי

ישנם מכשירי שמיעה מיוחדים לאוכלוסייה המבוגרת שקלים לתפעול ושימוש. המכשירים פרקטיים מאוד ועובדים על סוללות: פשוט צריך להרכיב את מכשיר השמיעה והמכשיר יעבוד באופן אוטומטי ללא צורך בלחיצה על כפתורים או פעולות נוספות על מנת להפעיל אותו.ג

על מנת להתחיל בתהליך הרכבת מכשירי השמיעה, עליכם לפנות לרופא אף אוזן גרון שיבדוק שהמבנה האנטומי של האוזן תקין ושאין פקקים, שעוות יתר או כל סיבה שהיא שמונעת הרכבת מכשיר שמיעה. לאחר מכן, עליכם לפנות למכון שמיעה על מנת לעבור בדיקת שמיעה יסודית. בדיקת שמיעה נמשכת כעשרים דקות, ולאחריה תקבלו את התוצאות. בתוצאות יהיה רשום אחוז התדרדרות השמיעה בכל אוזן, אחוז הבנת הדיבור, אחוז הבנת הדיבור בתנאי רעש והמלצה האם יש צורך להרכיב מכשיר שמיעה.

ישנה חשיבות רבה להרכבת מכשירי שמיעה בזמן. אנו שומרים על השמיעה שנשארה לנו ומאטים התדרדרות עתידית בשמיעה.

"המוח מתרגל לא לשמוע" – גם שיקום שמיעה עתידי יהיה קשה יותר למי שלא מרכיב מכשירי שמיעה ולכן מומלץ לעבור בדיקת שמיעה ולהרכיב מכשיר שמיעה על פי ההמלצה. וכך מתאימים מכשירי שמיעה מומלצים

סימנים מחשידים להתדרדרות בשמיעה: מגברים את העוצמה בטלוויזיה, שואלים הרבה "מה?", חווים קושי בהבנת הדיבור וקושי בהבנת הדיבור ממרחק.

מכשירי השמיעה משפרים את חיי המרכיב בדרכים שונות:

  1. חברתית

מחקרים מראים שמי שסובל מהתדרדרות בשמיעה ולא מרכיב מכשיר שמיעה מבודד יותר מבחינה חברתית; הוא לא משתתף בשיחות ומפגשים, חווה פחות אינטראקציה עם הסביבה וכך לאט לאט מאבד את חיי החברה שלו.

מכשירי שמיעה משפרים באופן משמעותי את איכות החיים של המרכיב. אדם שלא שומע פעיל פחות ומבלה פחות בחוץ. מומלץ לבדוק מחירי מכשירי שמיעה

 

  1. בריאות המוח

מי שסובל מהתדרדרות הדרגתית בשמיעה יאבד גם את הקשרים השמיעתיים במוח, ותאי השמיעה פחות ישתפו פעולה ביניהם. גם עצב השמיעה יפגע עקב אי קבלת הגירויים האקוסטיים. עצב השמיעה זקוק ל"אוכל" שלו, שזה צלילי הסביבה.

מחקרים מראים כי לאנשים הסובלים מהתדרדרות בשמיעה יש סיכוי גבוה יותר לפתח דמנציה ודיכאון.

רופאי אף אוזן גרון ממליצים להרכיב מכשירי שמיעה על מנת לשמור על החלקים במוח הקשורים לשמיעה בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

 

  1. נפילות

למי שסובל מירידת שמיעה יש  סיכוי רב יותר ליפול לעומת מי שמרכיב מכשיר שמיעה. מומלץ לבחור סוג מכשיר שמיעה עוצמתי

 

  1. האטת התדרדרות השמיעה

הרכבת מכשירי שמיעה אינה עוצרת התדרדרות שמיעה עתידית אך מאיטה אותה ושומרת על מה שקיים. חשוב להרכיב מכשירי שמיעה על מנת לשמור גם על הבנת הדיבור. מטרת מכשירי השמיעה היא לא רק לסייע לשמוע אלא גם להבין את מה שנאמר באופן ברור. ככל שהתדרדרות השמיעה יותר חמורה כך מתדרדרת גם הבנת הדיבור.

 

לסיכום: השמיעה שלנו מתדרדרת באופן הדרגתי עם הגיל. רוב האנשים אשר סובלים מהתדרדרות בשמיעה לא מטפלים בכך ודוחים הרכבת מכשירי שמיעה. לאי הרכבת מכשירי שמיעה יש נזקים רבים כמו פגיעה באיכות חיי החברה – האדם נהיה מבודד יותר, וגדל הסיכוי שלו לפתח דיכאון ודמנציה. כמו כן, קיים סיכוי גדול ליפול. ישנה חשיבות רבה להרכבת מכשירי שמיעה בזמן, על מנת לשמור על השמיעה הקיימת ולשפר את הבנת הדיבור. מכשירי השמיעה של היום הינם קטנים ונוחים להרכבה.

 

Rate this post