מכשירי שמיעה לאנשים מבוגרים

מעל 67% מהאנשים מעל גיל 60 סובלים מהתדרדרות בשמיעה, ומעל 75% מהאנשים בגילאים 65 ומעלה סובלים מהתדרדרות  שמיעה בדרגה בינונית-חמורה. רק 20% ממי שסובל מהתדרדרות בשמיעה מרכיב מכשיר שמיעה.

מבוגרים לא מרכיבים מכשירי שמיעה מכל מיני סיבות, ביניהן: הסטיגמה על המכשירים, לא רוצים להיות מתויגים כ”כבדי שמיעה” ולא מעוניינים להפגין בעיות שמיעה כלפי חוץ. גם דעות קדומות או ניסיון רע בכל הקשור למכשירי שמיעה בעבר, כמו מכשירי שמיעה מרעישים, מציקים וכו’.

עם ההתקדמות הטכנולוגית מכשירי השמיעה נהיו קטנים ומתקדמים יותר. המכשירים של היום, גם לאנשים מבוגרים, נהיו זעירים ולא כמו המכשירים של פעם שהיו גדולים וישבו מאחורי האוזן.

חשוב להרכיב מכשירי שמיעה גם למי שסובל מהתדרדרות שמיעה בינונית. לא מומלץ לדחות את הרכבת מכשירי השמיעה. חשוב מאוד לעבור בדיקת שמיעה ולהרכיב מכשיר שמיעה על פי המלצות הבדיקה. חשוב גם לקחת בשחבון את מחירים מכשירי שמיעה.

מה חשוב לדעת לפני שבחורים מכשירי שמיעה לאנשים מבוגרים?

  1. מכשירי השמיעה של היום הינם קטנים

אנשים מבוגרים לא רוצים שיראו שהם מרכיבים מכשירי שמיעה. היצרניות משקיעות היום הרבה בפיתוח מכשירי שמיעה זעירים, נראות המכשירים מאוד חשובה, המכשירים של היום הינם מכשירים קטנים ומסייעים גם להתדרדרות שמיעה חמורה. גם מי שסובל מהתדרדרות חמורה בשמיעה לא חייב להרכיב מכשיר שמיעה גדול. היום מכשירי שמיעה מדגם BTE הינם מכשירים המתאימים לאנשים מבוגרים הסובלים מהתדרדרות חמורה בשמיעה וגם הנראות של המכשירים היא מינימלית.

  1. מכשירי שמיעה להתדרדרות שמיעה בדרגות חומרה שונות

ההתדרדרות בשמיעה היא עניין אינדיבידואלי. ישנן חומרות שונות להתדרדרות בשמיעה: ישנה התדרדרות שמיעה קלה וישנה התדרדרות חמורה. מכשירי השמיעה היום לא מסייעים רק להתדרדרות חמורה בשמיעה. המכשירים של היום מתאימים גם להתדרדרות קלה ובינונית בשמיעה. מומלץ להרכיב את מכשיר השמיעה כאשר יש צורך ולא רק כשהמצב מחמיר. עדיף להתחיל את הרכבת המכשיר כמה שיותר מוקדם, כך נהיה קל יותר להרכיב את המכשירים.

  1. בדיקות שמיעה

לאנשים מעל גיל 65 מומלץ לעבור בדיקת שמיעה פעם בשנה. גם אם ידוע שישנה התדרדרות שמיעה מומלץ תמיד לעבור בדיקות שמיעה למעקב ולראות האם ישנה התדרדרות בשמיעה. כך ניתן לכוון אחרת מכשיר שמיעה והיעילות של המכשירים תהיה אפקטיבית יותר. לכן חשוב מאוד לעבור בדיקת שמיעה לפני התחלת תהליך הרכבת מכשירי השמיעה וגם כשמרכיבים את מכשיר השמיעה לצורך המעקב.

  1. מכשיר שמיעה קל לתפעול

לאנשים מבוגרים יש גם בעיות מוטוריות בידיים. קשה להם לתפעל מכשירי שמיעה קטנים מאוד או כאלה שצריכים הרבה תחזוקה. לכן חשוב לבחור מכשיר שמיעה בגודל המתאים למשתמש וחשוב לוודא לפני הרכישה שהמבוגר יכול לתפעל את המכשיר כמו שצריך, להחליף סוללה ולהרכיב את המכשיר בצורה נכונה. אלו הם דברים חשובים מאוד בתהליך הרכבת מכשירי שמיעה. אם למבוגר יש רעידות בידיים בוחרים לו מכשירי שמיעה עם סוללות גדולות יחסית ולא קטנות. מכשירי שמיעה מומלצים הינם מכשירים שמתאמים לצרכי המתשמש

  1. מכשירי שמיעה מצריכים הסתגלות

מכשירי שמיעה מצריכים תקופת הסתגלות. אין לשפוט את המכשירים על סמך הימים הראשונים של ההרכבה; צריך ללכת איתם כחודש גם אם הם לא נעימים בהתחלה. הגוף שלנו יסתגל למכשירים ואז כבר לא יפריע לנו להרכיב את המכשירים.

מומלץ לגשת לקליניקה שלכם על מנת שיכוונו לכם את מכשירי השמיעה החדישים עד להגעה לכיוונים הרצויים והאופטימליים שיישארו אצלכם לאורך הדרך.

אם לא הסתגלתם למכשיר אחרי חודש מומלץ להחליף את המכשיר במכשיר אחר. בכל סוג שונה של מכשיר חווית השמיעה היא אחרת, לכן מומלץ לבחור את המכשיר המתקדם וכך חווית ההסתגלות תהיה קלה ונעימה יותר.

תופעות הלוואי הראשוניות של הרכבת מכשירי שמיעה הן: שמיעת קול עצמי חזק מידי, שמיעה כמו ברמקול, הקול מתכתי. אלה תופעות נפוצות בהתחלה ועם הזמן המוח יתרגל לקול החדש שהוא שומע. חשוב לשים לב לשיפור בשמיעה ולשיפור בהבנת הדיבור. אם לא נצפה שיפור בהבנת הדיבור מומלץ לגשת שוב לקליניקה ולכוון את המכשיר או להחליף אותו במכשיר אחר.